Prečo masáž?
V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu je dôležité občas spomaliť a nechať svoje telo zregenerovať. Takmer každý z nás má pocity únavy, bolesti chrbtice, krčných svalov, krížov, boľavé či opuchnuté nohy, časté migrény, či bolenie ”celého tela”.
Dá sa to zmierniť relaxáciou, cvičením či spánkom. Ďalšou a veľmi účinnou pomocou je masáž. Masáž zahŕňa systematické ťahy, natieranie a masírovanie mäkkých tkanív tela v snahe dosiahnuť stav totálneho relaxu. Masáž udržuje stabilitu a zvyšuje výkonnosť skoro vo všetkých hlavných systémoch ľudského tela. Masážou možno pozitívne ovplyvniť svalstvo, krvný, lymfatický, nervový a respiračný systém. Za najväčší prínos masáži však možno označiť práve relaxačný účinok, ktorý má masáž na svalové napätie. Plynulé ťahy a masírovanie svalstva uvoľňujú napätie, kĺby a zlepšujú krvný obeh, a toto všetko je iba prínosom pre celkové zdravie jednotlivca. Masáž (doslovný preklad: hnetenie, trenie) predstavuje jednu z najstarších foriem liečebnej terapie, ktorá sa datuje už od čias starovekej Číny a 3000 rokov starej egyptskej medicíny.
Ak doprajeme svalom relaxáciu v podobe masáže, podporíme tým cirkuláciu krvi i lymfy a zamedzíme opúchaniu končatín. Masírovanie tiež zjemňuje jazvy a zmierňuje netypický zrast tkanív. Masáž ako aj cvičenie priamo vplýva na obehový systém. Masáž rozširuje krvné cievy – vlásočnice, čím sa zlepšuje krvný obeh.
Účinky klasickej masáže:
– pomáha udržiavať zdravie a odbúravať emocionálny stres
– pôsobí uvoľňujúce a relaxačne
– odstraňuje odumreté bunky pokožky, uvoľňuje póry, čím
umožňuje pokožke dýchať
– uvoľňuje napäté svalstvo a pomáha odstrániť
– zatvrdliny (spazmy) na svaloch
– prekrvuje kožu, čím dochádza k zvýšenému prísunu kyslíka,
živín a ochranných látok – podporuje krvný a lymfatický obeh
– odplavuje odpadové látky z tela
– vyživuje kĺby a pôsobí preventívne proti artróze.